Trabzon’da seçim: ‘Millet’, ‘Cumhur’u yakalayabilir

TRABZON – 2002 yılında iktidara gelen AK Parti’nin kalelerinden olan Trabzon’da partilerin seçim çalışmaları sürüyor.

Kentte, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler öncesi değişim rüzgarları esiyor. Siyaset tarihinde her devir yeri olan ve imparatorluk kenti olarak anılan Trabzon, Cumhuriyet devrinde bir Cumhurbaşkanı (Cevdet Sunay) ve bir başbakan (Hasan Saka) çıkaran kent olarak kendi önderlerinin tesirine giren bir kent. 820 bin nüfuslu kentte son yıllarda da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu’nun tesiri hissediliyor.

İMAMOĞLU ETKİSİ

Kentin İBB Başkanı İmamoğlu ile olan bağı 4 Nisan’da yapılan mitingde de görülüyordu. Hemşerilik bağı, Trabzonspor tutkusu ve ‘bölgenin dili’nden konuşmasıyla siyasi olarak partisine uzak seçmeni de etkilemeyi başaran İmamoğlu, kentte son yıllarda yapılan en kalabalık mitingleri gerçekleştiriyor. Trabzonluların bir kısmı İmamoğlu’nu geleceğin lideri olarak görmeye başladı bile. İmamoğlu’nun Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile 4 Nisan’da gerçekleştirdiği mitinge gösterilen yüksek ilgi bu tesirin oy tercihlerine de yansıyacağı yorumlarına yol açıyor.

Tüm Türkiye’de olduğu üzere Trabzonluların gündemi de 12 gün sonra yapılacak tarihi seçimler. Kent merkezindeki alanlarda ve caddelerde mikrofon uzattığımız Trabzonluları gören öteki seçmenler de konuşmak için yanımıza geliyordu. Kentte hala tesiri yüksek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ı destekleyenler daha çok ‘sabır, düzelecek’ vurgusu yaparken muhalefet bölümü ise başta iktisat için ‘artık değişim gerektiğine’ inanıyorlar.

‘KÖTÜNÜN YETERLİSİ ERDOĞAN’A VERECEĞİM’

Türkiye’nin yıllardır iki parti eksenine sıkıştırıldığını kaydeden bir seçmen, “Alternatifimiz yok. Berbatın güzeli Erdoğan’a vereceğim. Reis’e tamam ancak AK Parti’yi tutmuyorum” sözleri ile tercihini lisana getirdi. Türkiye’nin son yıllarda pandemi ve afetlerden ötürü ekonomik olarak sancılı bir devirden geçtiğini bahseden bir Trabzonlu da, “Bu durumun da üstesinden geleceğiz. AK Parti Trabzon’da yeniden 4 milletvekilini koruma eder. Öbür 2 vekil de CHP, İYİ Parti ve MHP ortasında paylaşılır” kelamlarını kullandı.

‘İŞTEN KONUTA GİDENE KADAR İKTİSADIN DURUMUNU GÖRÜYORUZ’

Pahalılığın artık denetimden çıktığını söz eden kent merkezindeki bir esnaf, “Şu an en büyük zahmetimiz iktisat. İşyerimizden çıktıktan sonra pazardan, markete oradan konuta giderken 1 saate kadar yaşadığımız süreç içerisinde bunu anlıyoruz. Çok büyük bir ıstırap içerisindeyiz. Kredi kartlarına borçlanarak yaşıyoruz. Ekonomik durum mutlaka iktidarda oy kaybına neden olacak. Muhalefet, Trabzon’da 3 milletvekiline çıkabilir” kelamlarıyla fakirleşmenin seçim tercihlerine yansıyacağına vurgu yapıyor.

‘BU SİSTEM DEĞİŞSİN’

“Bu sistem değişsin istiyoruz” diyen bir Trabzonlu da seçimde oy kullanırken kriterinin yoksulluğa deva olacak tahliller ve yolsuzluğu önleyen siyasetler olacağını lisana getirerek, “Altılı Masa’nın Trabzon’da yaptığı mitingdeki kalabalık olumlu düşündürüyor. CHP en az 2 milletvekili çıkarır diye düşünüyoruz. Ancak Trabzon çok ilçesi ve köyü olan kalabalık bir kent. Umarım beklediğimiz üzere olur” tabirlerine yer veriyor.

‘MEYDANA GELENE KADAR YÜZ LİRA BİTİYOR’

Trabzon’da gençlerin de birinci sorunu iktisat. Maraş Caddesi’nde mikrofon uzattığımız genç bir seçmen, “Halinden şad olanlar bu sistemde devam etsin, şad olmayanlar değişime gitsin. Ben bir değişim olacağına inanıyorum” diyor. “Evden Meydan’a gelene kadar 100 lira bitiyor” diyen bir genç de “Trabzon’da bir değişim olur mu bilmiyorum ancak Türkiye’de olacak. Olumlu bir yönde” değişim beklentilerini dile getiriyor.

AK Parti 2018 Genel Seçimleri’nde Trabzon’dan yüzde 55,98 oy oranı ile 4 milletvekili, CHP yüzde 15,13 oy oranı ile 1 milletvekili, İYİ Parti yüzde 11,17 oy oranı ile 1 milletvekilini TBMM’ye gönderdi. MHP yüzde 13,53 oy almasına karşın artık oyların DÜZGÜN Parti’ye gitmesi sebebiyle milletvekili çıkaramamıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerimde ise Recep Tayyip Erdoğan yüzde 69, Muharrem İnce yüzde 20, Meral Akşener yüzde 7, Temel Karamollaoğlu ise yüzde 1 oy almıştı. Bu sonuçların Cumhur İttifakı aleyhine değişmesi beklenen kentte AK Parti’nin 4’üncü sırası da artık garanti değil.

AK PARTİ’DE BİRİNCİ SIRA BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NUN

AK Parti, büyükşehirlerde aday gösterme stratejisini Trabzon’da da uyguladı. Listeni büsbütün yenileyen AK Parti’de birinci sırada Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2’nci sırada AK Parti MYK Üyesi Genel Lider Yardımcısı Mustafa Şen yer alıyor.

Listenin 3’üncü sırasında ise Yılmaz Büyükaydın bulunuyor. Büyükaydın’ın adaylığı listedeki sürprizlerden biri oldu. AK Parti için en kritik olan 4’üncü sıra için ise Vehbi Koç aday gösterildi. 5’nci sırada daha evvel Trabzon Bayan Kolları Başkanlığını yürüten Meryem Sürmen, 6’ncı sırada ise Zafer Ofluoğlu yer aldı.

KOÇ: MAYISTA KARA VE BEYAZ ORTASINDA SEÇİM OLACAK

2018’de 6’ncı sıradan aday seçime giren lakin Meclis’e gidemeyen Koç, bu periyot büyük bir çaba gösteriyor. Sahanın en faal isimlerinden olan Koç ile çalışmalarını yaparken görüştük. Koç, Millet İttifakı’nın HDP ile olan diyalogunun onlara oy kaybettireceğini düşünüyor. Halkın Cumhur İttifakı’na ilgisinin daha çok artacağına inandığını kaybeden Koç, “Muhalefet kendi özkimliğinden çok uzaklaştı. Terörle el ele kol kola, iktidara gelirlerse ne yapacağı belirli olmayan enteresan bir yapıdalar. 14 Mayıs’ta kara ve beyaz üzere bir seçim olacak. Bu seçimde vatandaşın Cumhur İttifakı’ndan yana tercihinin çok daha yüksek. Trabzon’da 6 vekilin tamamını alıp Cumhurbaşkanımıza da çok yüksek bir takviye vereceğiz” kelamlarıyla tezlerini lisana getiriyor.

Vehbi Koç

CHP’DE BİRİNCİ SIRA DEĞİŞTİ

Cumhuriyet Halk Partisi ise Trabzon’da vekil sayısını artırmayı hedefliyor. İttifak partilerine listesinde yer vermeyen CHP’nin 1’inci sırasında 3 devir Trabzon Baro Başkanlığı yapan ve Türkiye Barolar Birliği Lider Yardımcısı olan Sibel Suiçmez yer alıyor. Kentte sevilen bir isim olan Suiçmez daha evvel DSP’de siyaset yapmıştı. Mevcut milletvekili Ahmet Kaya ise 2’inci sıraya kaydırıldı. Listenin 3’üncü sırasında Murat Özçilingir, 4’üncü sırada Musa Hacıoğlu, 5’inci sırada İlker Akıncı ve 6’ncı sırada Mustafa Erdi Çakır kendine yer buldu.

KAYA: MİLLET NEFES ALAMAZ HALE GELDİ

Başarılı bir milletvekilliği periyodu geçiren 2’nci sıra adayı Kaya’nın kentte oluşturduğu sempati ile sırasının kaydırılmasının 2 milletvekili amacına katkıda bulunması bekleniyor. İktidarın bütün kredisini bitirdiğini kaydeden Kaya, “Pahalılık, geçim problemi, paranın değersizleşmesi, faturalar ve kiralarla millet nefes alamaz hale geldi. Problemlere duyarsız bir iktidar var. Alanda konuştuğumuz vatandaşlar, soğan alıp patates alamadığını söylüyor. Ramazanda 1 kilo et alamadığını söyleyen vatandaşlarımız var. Gençler işsiz. Her yerden adaletsizlik fışkırıyor. Bu dönem iktidar partisi milletvekili olarak meclise girerek sıkıntıları çözmeye talibim. Birinci kere iktidara yakınız. Seçilmemem üzere bir kaygım yok. Amacım 3’üncü sıradaki adayımız Murat Özçilingir’i de Meclis’e göndermek” kelamlarıyla iktidara talip olduklarını lisana getiriyor.

Ahmet Kaya

TARIM: EKONOMİK PROBLEMLERİ ERDOĞAN’IN ÇÖZEBİLECEĞİNİ ANLATIYORUZ

Cumhur İttifakı’ndaki Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) 81 vilayette kendi adaylarını çıkarma kararı sonucu; Bekir Sıtkı Tarım, Yavuz Tellioğlu, Şener Pul, Edanur Altındaş, Yusuf Çakmak, Murat Aksoy, Trabzon milletvekili adayı oldu. 2018 Genel Seçimleri’nde daha yüksek oy aldığı YETERLİ Parti’ye milletvekilini kaptıran MHP bu devir tıpkı şanssızlığı yaşamak istemiyor. 2018’deki oylarını aldığı takdirde milletvekili çıkarması beklenen partinin ülke genelinde yaşadığı düşüşün bu ihtimali zora sokabileceği düşünülürken MHP’li isimler ise seçimlerde tezli.

Bekir Sıtkı Tarım

MHP’nin 1’inci sıra adayı Bekir Sıtkı Tarım, iki periyottur kentten milletvekili çıkaramayan partisinin hasretini dindirmek istiyor. Alanda yaptıkları seçim çalışmalarında seçmenlerin en çok ekonomik sıkıntılarla ilgili taleplerini duyduklarını belirten Tarım, “Büyük bir pandemi devri yaşadığımızı, bu meselelerin tüm dünyada yaşandığını, bu sıkıntıları Genel Liderimiz Devlet Bahçeli’nin güç verdiği Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çözebileceğini anlatmakta zahmet çekmiyoruz. Sokakta görülen bir il başkanı olarak gerekeni yaptık. MHP’nin eski oyunu almasını başarısızlık olarak görürüm. MHP 1’i de getirecek 2’yi de getirecek ben 3’ün de peşindeyim” kelamlarıyla partisinin savını lisana getiriyor.

BAŞKAN: BEŞERLER EN ÇOK İKTİSATTAN YAKINIYOR

2018 Genel Seçimleri’nde Trabzon’dan 1 milletvekili çıkarmayı başaran İYİ Parti kentte gücünü artıran partilerden. İYİ Parti Trabzon listesinde birinci sırayı, partinin değerli isimlerinden Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Yavuz Aydın aldı. Mevcut milletvekili Hüseyin Örs ise liste dışı kaldı. 2’nci sırayı Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Küme Lider Vekili Arslan Güner aldı. Listenin 3’üncü sırasında Serpil Akçay, 4’üncü sırasında Tahsin Akyüz, 5’inci sırasında Akın Çelik, 6’ncı sırasında Bülent Arslan bulunuyor. UYGUN Parti’nin CHP ile birlikte 2’nci milletvekili için çekişmesi bekleniyor.

Seçimlere kısa bir mühlet kala göreve gelen İYİ Parti Vilayet Lideri Fatma Lider da ağır bir çalışma yürütüyor. Partisinin Seçim Uyum Merkezi’nde görüştüğümüz Lider, seçmenin alım gücünün düşmesinin sandıklara yansıyacağını kaydediyor. Tencerelerin kaynamadığını lisana getiren Lider, “En pahalı paramız 200 TL artık 1 kilogram kıyma almıyor. Beşerler en çok iktisattan yakınıyor. İşsizlik büyük bir sorun. Liyakat sistemi yok, adalet yok. Alanda bize karşı teveccüh oluştu. Beşerler bu sistemin değişmesini istiyorlar. Bütün vekillere talibiz ancak en az 2 milletvekili meclise göndermeyi planlıyoruz” dedi.

Fatma Lider

ÇİÇEK: CUMHUR İTTİFAKI’NDAKİ ERİME MİLLET İTTİFAKI’NA AKIYOR

DEVA Partisi’ndeki vilayet başkanlığı misyonundan milletvekilliği adaylığı için istifa eden Kubilay Çiçek, partisinin Trabzon’da aday çıkarmamasına karşın alanda faal bir vazife üstleniyor. Millet İttifakı’nın Seçim Uyum Merkezi (SKM) Başkanlığı’nı yapan Çiçek, bu periyotta önceliğin değişim olduğunu lisana getiriyor. İktidarda önemli bir erime olduğunu kaydeden Çiçek, “Bu erime de Millet İttifakı’nı oluşturan partilere yanlışsız akıyor. SKM’yi açınca bunu daha yakından gördük. Buraya gelen vatandaşlarımız bir devir mevcut iktidara oy verdiklerini ama anneler mutfak fiyatlarından, babalar çocuklarına harçlık verememekten, gençler gençler gelecek telaşından oy tercihlerini değiştirmiş durumdalar” değerlendirmesinde bulunuyor.

Kubilay Çiçek

‘AK PARTİ 3’E DÜŞEBİLİR’

Kentte uzun yıllardır gazetecilik ve program sunuculuğu yapan Fatma Yavuz, ülkenin tıpkı AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılındaki üzere bir sıkışmışlık devrine girdiğini söylüyor. AK Parti’nin o devirde tahlil olarak görüldüğünü ve halkta büyük karşılık bulduğunu lisana getiren Yavuz, “22 yılın bir yorgunluğu var AK Parti’de. Bu partinin içinde de var, doruğunda de var, Trabzon’da da var. Millet İttifakı adayını HDP’nin desteklemesini, Cumhur İttifakı’nda HÜDA-PAR’ın yer almasının seçmeni etkilemeyeceğini düşünüyorum. Vatandaşlar sandıktaki tercihini büsbütün iktisat üzerinden yapacak. AK Parti’nin Trabzon’da 3 milletvekiline düşeceğini düşünüyorum. Sokaktaki insan cebini, nasıl geçineceğini düşünüyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

Fatma Yavuz

‘ADAYLAR DEĞİL BAŞKANLAR SEÇİMİ’

Aday listelerini de pahalandıran Yavuz, Millet İttifakı’nın aday tercihlerinin daha fazla karşılık bulacağına inandığını söylüyor. Yavuz, “AK Parti’nin tek güçlü adayın Bakan Karaismailoğlu olduğunu düşünüyorum. Listedeki öbür isimler kentte çok tanınmayan parti içinden gelen isimler. Millet İttifakı’nda ise CHP ve UYGUN Parti’nin adayları çok güçlü, Trabzon’da bilinen sevilen isimler. Ama Türkiye’de önderlerin yaydığı seçim rüzgarı bütün kentlerde olduğu üzere Trabzon’da hissediliyor. Bu seçim adayların değil başkanların seçimi. Adayların profili ne kadar kıymetli olsa da bu seçimde tercihlerde başkanların tesiri daha fazla olacak” kelamlarıyla seçmenlerin tercihinde milletvekili adaylarının ehemmiyetinin bu seçimde daha düşük olacağına vurgu yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir