Telefonundaki IŞİD içeriklerine ulaşılmaması için, dişiyle ‘parmak derisini’ koparmış

Radikal İslamcı terör örgütü IŞİD’in kelamda Adana sorumlularından tutuklu iki sanık hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” kabahatinden 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

IŞİD ve çatışma bölgeleriyle irtibatları bulunduğu savıyla 17 Şubat’ta tutuklanan M.H.M. ve A.S. hakkında yürütülen savcılık soruşturması tamamlandı. Suriye asıllı sanıklar hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” kabahatinden 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Terörle Uğraş Daire Başkanlığı’nın bilgi iletim raporuna yer verildi.

‘LECNE’ GRUBU 

Raporda yer alan terör örgütü IŞİD’in Türkiye’de eleman kazanma ve lojistik takviye sağlama faaliyetlerini yürütmek gayesiyle yapılanma arayışına girdiği ve bu kapsamda “Lecne” ismi verilen bir küme oluşturduğu bilgisi iddianamede anlatıldı.

İddianamede, “Lecne” kümesinin Adana’da IŞİD’in kelamda Türkiye buyruğu Mahmut Özden’e bağlı Yamaçlı kümesi ile irtibatlı olduğu, Suriye’den Türkiye’ye aksiyon yapmak emeliyle gelmek isteyen örgüt mensuplarına yardım ettikleri, şifreli programlar üzerinden görüşerek onlara “güvenli yol”, ailelerine maddi dayanak ve aksiyonlarda kullanılmak üzere silah ve patlayıcı ayarladıkları, M.H.M. ve A.S’nin de bu küme içinde yer aldığı belirtildi.

TELEFONUNDAKİ İÇERİKLERE ULAŞILMAMASI İÇİN DİŞİYLE PARMAK DERİSİNİ KOPARMIŞ

İddianamede, polis gruplarınca adresine düzenlenen operasyonla yakalanan sanık M.H.M’nin sağ el işaret parmağının derisini dişiyle ısırarak kopardığı, sanığın bu hareketini, tuş kilidi parmak iziyle açılan cep telefonundaki örgütsel bilgilerin deşifresini engellemek için yaptığı vurgulandı.

İddianamede, sanık engellemeye çalışsa da cep telefonun açıldığı ve içerisinde çok sayıda örgütsel doküman, IŞİD mensuplarına ilişkin fotoğraflar, örgütsel içerikli yazışmalar ve imajlar bulunduğu kaydedildi.

İddianamede beyanına yer verilen şahit M.A. da “M.H.M, örgütün Türkiye sorumlusu ‘Refik’ kod isimli bireye bağlı olarak çalışırdı. Örgütün bu faaliyetlerini Türkiye’de toplam 5 kişi yürütür, bunlardan birisi de M.H.M’dir. M.H.M. ile ben Adana’da buluştuk. Kendisi örgüt ismine para dağıtım işlerini yürütüyordu” tabirlerini kullandı.

Suriye’deki çatışma bölgeleriyle irtibatlı oldukları ve terör örgütü IŞİD’in kelamda üst seviye yöneticilerinden talimat aldıkları bildirilen sanıklar M.H.M. ve A.S’nin “silahlı terör örgütüne üye olma” kabahatinden 15’er yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi.

Tutuklu M.H.M. ve A.S. ise suçlamaları kabul etmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir