Köpeğin ısırdığı çocuğa kuduz teşhisi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavileri süren çocuklarla ilgili açıklama yapan Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu üyesi Prof. Dr. Ali Bülent Cengiz, M.E.’nin sıhhat durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi. Cengiz, “İlk vaka Sağlık Bakanlığı aracılığı ile 21 Ekim’de geldi. Okul çıkışında meskene dönerken bir köpek tarafından ısırılmış, aileye ise bisikletten düştüğünü söylemiş. 19 Ekim’de sağ kolunda uyuşma başlamış. Bitlis’te doktora götürüldü, kuduz aşısının birinci dozu yapıldı. Uyuşukluk artınca müşahede altında tutuldu” dedi.

Küçük çocuğun hastaneye geldiğinde şuurunun açık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Cengiz, sağlık durumuna ait şu bilgileri verdi: “Kolunda uyuşma olduğunu, karnının ağrıdığını, sudan korktuğunu söyledi. Muayene bulguları olağanken birkaç saat içinde hırçın, anlamsız davranışların görülmesi, kollarını kasması üzere birtakım davranışları ortaya çıktı. Ondan sonra ağır bakım ünitesine alındı. Birinci iki tetkiki negatif geldi, yalnız üçüncü örneğinde tükürükte kuduz virüsünün saptandığı belirtildi. Teşhis katılaştı, hasta sakinleştirilerek uyutuldu. Teneffüs aygıtına bağlı olarak hastamız ağır bakım ünitesinde izleniyor. Sıhhat durumu biraz olumsuz tarafta, arkadaşlarımız tüm ömür takviyesini veriyorlar. Kuduz hastalığı geliştikten sonra özel bir tedavisi yok, destekleyici tedavi uygulanıyor. Isıran köpek meyyit olarak bulundu, kuduz virüsünü taşıyan köpekler ısırdıktan 10 gün sonra ölür.”

Kuduz hastalığının önlenebilir olduğunu anlatan Cengiz, şu ikazda bulundu: “Kuduz hastalığı önlenebilir. Ailelerin farkındalığı kıymetli. Bazen çocuklar, korkuyor, söylemiyor. Kuduz hastalığı gerçekleştikten sonra hayatta kalma mümkünlüğü düşük. Kuduz hastalığı geliştikten sonra hastalığı durdurmak imkansıza yakın.”

Taş atınca ısırdı…

Prof. Dr. Cengiz, aynı bölgede yaşayan P.E.’nin yavru köpeğe taş atması sonucu ısırıldığını belirterek, “Aynı bölgede temaslı hasta taraması yapılırken, küçük köpek tarafından ısırıldığını söylemiş. Bu hastamız da hastanemize sevk edildi. Köpek canlı olarak bulundu. Çocuğun birinci 3 doz aşısını tamamladık. Kuduz tanısı negatif çıktı, bugün yarın taburcu edeceğiz. Köpeğin kışkırtma, taş atma sonucu mu yoksa durduk yere mi ısırdığı bizim için önemli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir