Kirada yüzde 25 zam sınırlaması uzatıldı mı, ne zaman bitecek? Adalet Bakanı Tunç tarih verdi

Kirada yüzde 25 artırım sınırlamasının uzatılıp uzatılmadığıyla ilgili haberler yakından takip ediliyor. Mesken sahipleri tarafından yapılan fahiş kira artışlarının önüne geçilmesi için, Adalet Bakanlığı tarafından 1 Temmuz 2023 tarihine kadar kira artırımı sınırlaması getirilmişti. Pekala, kirada yüzde 25 artırım sınırlaması uzatıldı mı?

KİRADA YÜZDE 25 ARTIRIM SINIRLAMASI UZATILDI MI?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı açıklamayla birlikte, kira yüzde 25 artırım sınırlamasının uzatılacağını açıkladı ve şunları söyledi;

“Kira artışına yüzde 25 sınırlama getiren düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bir yıl müddet ile geçerli olacak. Meclis bayramdan sonra toplandığında düzenleme yasalaşacak.”

Buna nazaran; Yeni yılda kirada yüzde 25 artırım sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek.

KİRADA ARTIRIM SONU MÜDDETİ 1 TEMMUZ 2023’TE SONA ERİYORDU

Konut kiralarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemenin müddeti 1 Temmuz’da sona eriyordu fakat bu mühlet bir yıl daha uzatıldı.

1 Temmuz 2024’e kadar kira tepit davaları, her beş yılı dolduran mukaveleler için açılma hakkı bulunuyor fakat dava açılmadan evvel arabulucuya gitmek mecburî olacak.

Düzenleme 1 Temmuz 2024’e kadar devam edecek.

Bu tarihe kadar yenilenen kira kontratlarında de yüzde 25’lik hudut uygulanmak zorunda fakat bu önlem 5 yıl üzeri mukaveleleri kapsamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir