İran’daki gösterilerde gözaltına alınan 18 yaşındaki kişiye, iki kez idam cezası verildi

İran’da Mahsa Amini protestolarında gözaltına alınan 18 yaşındaki Mehdi Muhammediferd’in, “yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak” ve “muharip” suçlamasıyla iki kere idam cezasına mahkum edildiği belirtildi.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı (HRANA), Mazenderan eyaletine bağlı Nuşehr kentindeki şovlarda gözaltına alınan 18 yaşındaki Mehdi Muhammediferd’in yargılandığı davaya ait bilgi verdi.

HRANA’dan yapılan açıklamaya nazaran, mahkeme heyeti, Muhammediferd hakkında, “yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak” ve “muharip” suçlamasıyla iki kere idam kararı verdi.

Muhammediferd ayrıyeten, “ülke güvenliğine karşı cürüm işlemek emeliyle toplanmaktan” 4 yıl, “ülke güvenliğini bozma kastıyla halkı savaş ve öldürmeye tahrikten” 2 yıl, “ülke önderine hakaretten” 1 yıl, “rejim aleyhinde propaganda yapmaktan” da 6 ay olmak üzere toplamda 7 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Nuşehr’de 30 Eylül’de gözaltına alınan Muhammediferd’e yöneltilen suçlamalar ortasında, “beş güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği 21 Eylül’de Nuşehr’de düzenlenen şovların başını çeken isimlerden biri olma” da yer alıyor.

Muhammediferd’e avukat seçme hakkının tanınmadığı tez ediliyor.

HRANA’ya konuşan bir yakını ise olaylara ait kamera manzaralarında Muhammediferd olduğu argüman edilen kişinin yüzünün tam seçilemediğini, sorgudaki tabirinin de baskı altında alındığını söyleyerek tüm suçlamaları reddetti.

İran maddelerine nazaran, bir kişi; halkın can, mal ve namusuna kastederek dehşet ve kaygı salmak için ateşli yahut ateşsiz silah kullanması durumunda, “muharip” olarak suçlanıyor.

İran’daki gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de, “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de ömrünü yitirmesi, ülke geneline yayılan idare tersi protestolara yol açmıştı.

İran Güvenlik Kurulu, 3 Aralık’ta yaptığı açıklamada, şovlardaki toplam meyyit sayısının 200’ü aştığını bildirmişti.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR) ise 27 Aralık’ta yayımladığı raporda, Emini’nin vefatı sonrasında başlayan sokak şovlarında emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 476 protestocunun hayatını kaybettiğini aktarmıştı.

İran medyasına yansıyan haberlere nazaran, ülke genelindeki şovlar sırasında 60’tan fazla güvenlik vazifelisi hayatını yitirdi, binlerce gösterici gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir