Fehmi Koru: İyi de, neden Tayyip Erdoğan’ın adaylığı konusunda aynı açıklık ve berraklıkta bir cevap vermemiş olabilir YSK başkanı?

Fehmi Koru*

İlk gençliğimden mısraları aklımda kalmış Orhan Veli stili kısa bir şiir var, lakin araştırma yaptığım halde şairini tam tespit edemedim.

Aktarayım:

“Kaşın şifre / Gözün şifre / Gülmen konuşman şifre / Yaradan şifreli yaratmış, // Seni çözmek için / Şifre müdürü mü olmalı?”

Bu şiiri bugünlerde aklıma getiren pek çok açıklamayla karşılaşıyorum.

Neredeyse herkes şifreli konuşuyor ve benim çabucak hemen bütün günüm birbiri arkasına gelen açıklamalardaki şifreleri çözmeye çalışmakla geçiyor. İşin makûs tarafı, gri beyin hücrelerini çalıştırarak yaptığım zihinsel uğraşın sonucunda, şifreyi çözüp çözemediğimi bilmekte de zorlanıyorum.

Son şifreli konuşma hiç beklenmeyen yerden -ve kişiden- geldi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) lideri Muharrem Akkaya’dan…

Hukukçular ekseriyetle kitabi konuşurlar. Önlerinde kendilerine rehberlik edecek yazılı metinler -anayasa ve yasalar- vardır ve onlar da o metinlere bağlı kalarak yorumda bulunurlar. Yargıçsalar, vardıkları sonucu karara dönüştürdüklerinde, yazdıkları metni birinci mektep eğitiminden ötesini görmemişlerin bile anlaması beklenir.

Oysa YSK başkanı hayli şifreli konuşmuş…

Türkçe de yayınlanan Alman Deutsche Welle (DW) haber sitesinden Alican Uludağ’ın, 2023 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı’nı oluşturan iki parti tarafından adaylığı düşünülen Tayyip Erdoğan’ın tekrar aday olup olamayacağı hakkındaki sorularını cevaplamış Muharrem Beyefendi.  

Önce “Önümüze gelebilecek bir mevzuda tüzel kıymetlendirme yapamam; somut bir şey söylemem mümkün değil; ihsas-ı rey olur” dedikten sonra kelamlarına şunları eklemiş:

“Ancak ben kendime nazaran bir çalışma yaptırdım. Şura üyeleriyle paylaşmadım. Husus YSK önüne gelir gelmez, bakacağız. Tahminen aday olmaz, tahminen öteki bir şey olur… Cumhurbaşkanı, resmen adaylığa başvurmadan bu mevzuyu kıymetlendiremiyoruz.”

Gazeteci bu, Alican Uludağ “Bir kanaatiniz yok mu, nedir o?” diye bastırdığında kendisinden gelen karşılığı da aktarayım:

“Bir kanaatim var. Bu mevzuyu anayasa hukukçusu olan, güvendiğim bir arkadaşımla istişare ettim. Araştırdık. Görüşüm oluştu. Bununla ilgili daima yazılanları okuduk.”

Söylediklerinin hepsi bu kadar.

Hadi bakalım, çıkın çıkabilirseniz bu işin içinden…

“İhsas-ı reyde bulunamam” diyen YSK başkanı, bir gün önce de, Kübra Par’a konuşmuş, onun Ekrem İmamoğlu hakkındaki mahkeme kararının katılaşması halinde adaylığının tehlikeye düşüp düşemeyeceğine dair sorusuna şu karşılığı vermişti:

“Adaylık süreci katılaşmadan cezası katılaşırsa yerine öbür bir aday gösterebilirler. Lakin katılaştıktan sonra listeye dokunmamız mümkün değil. Seçime girer ancak kazansa bile mazbatası verilmez.”

Onun pozisyonundaki bir hukukçudan gelebilecek açıklıkta bir yanıt bu.

İyi de, neden Tayyip Erdoğan’ın adaylığı konusunda birebir açıklık ve berraklıkta bir karşılık vermemiş olabilir YSK lideri?

Kendisinin dört üye arkadaşıyla birlikte YSK üyeliği bir ay sonra sona erecekmiş; yerlerine Yargıtay ve Danıştay’ın yeni üyeler seçmesi gerekiyor. Yasaya nazaran beş üyeden biri bile seçilemezse hepsi vazifelerine devam ediyorlar.

Böyle bir durumda şahsî kanaatini daha gür sesle söz edebilirdi gibime geliyor. O ise şifreli konuşmayı tercih etmiş.

Güvendiği için heyet üyeleriyle bile paylaşmadığı bir çalışma yaptırması ve konsey dışından bir arkadaşı ile istişare etmesi doğal mı? İstişare ettiği arkadaşı sırf hukukçu mu, yoksa anayasa hukukçusu olduğu halde siyasi bir sıfatı da var mı? Bunları merak etmekten kendimi alamıyorum.

YSK da mahkeme sayılır, yargıçlar verecekleri kararları mahkeme dışı birileriyle istişare edebilirler mi? Doğrusu bilmiyordum.   

Bakabileceği bir davayla –Tayyip Erdoğan’ın üçüncü sefer adaylığı ile- ilgili görüş açıklaması ‘ihsas-ı rey’ oluyor da, bir öteki davayla -ceza alan Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı ile- ilgili görüş açıklaması nasıl oluyor da ‘ihsas-ı rey’ kapsamı dışında kalıyor? Anlamakta zorlanıyorum.

İmamoğlu ile ilgili bahiste Erdoğan’la ilgili olandan daha fazla bilinmeyen öge var meğer. Bir sefer, savcı karara itiraz etti, herhalde sanığın avukatları da edecektir. İtirazlar evvel istinaf mahkemesine gidecek, karar orada onaylanabileceği üzere onaylanmayabilir de… Diyelim onaylandı, bu kere Yargıtay’a sarfiyat ve orada da onaylanabileceği üzere onaylanmayabilir de… Bu türlü bir süreç bizim ülkemizde olağanda altı-yedi ayda sonuca ulaşmaz; lakin diyelim aceleye getirildi ve karar seçimden evvel katılaştı; o durumda da Muharrem Bey ile dört arkadaşı YSK üyesi olmayabilecekler…

Yoksa Muharrem Bey her iki karar sırasında da misyonda olacağına mı güveniyor?

Durum böylesine muğlak, ancak YSK’nın bir ay mühleti kalmış liderinin İmamoğlu’yla ilgili kararın ne olacağı konusunda hiç tereddüdü yok.

Oysa, birincisi 2014’te, ikincisi de 2018’de olmak üzere iki sefer cumhurbaşkanı seçilmiş Tayyip Erdoğan’ın anayasal durumunda baş karıştıracak hiçbir istikamet bulunmuyor. Anayasanın 101. hususu diğer hiçbir yere çekilmesi mümkün olmayan açıklıkla, iki kez seçilmiş birinin yine cumhurbaşkanı adayı olamayacağını söz ediyor.

Üzerinde araştırma yaptırdığı, anayasa hukukçusu bir arkadaşıyla istişarede bulunduğu ve galiba kanaat sahibi de olduğu bir mevzu Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili olan…

İşte ben bu iki mevzuya yönelik baş kurcalayıcı farklı yaklaşımları anlamakta harikulade zorlanıyorum.

Yalnız o iki mevzuda da değil; bir de Muharrem Bey‘in karşılığında yine adaylığı konuşulan Cumhurbaşkanı Erdoğan için sarf ettiği “Belki aday olmaz, öbür bir şey olur” cümlesi var.

Nedir o ‘başka şey’?

Şifreler çok ve ben onları çözemiyorum.

Aklımın almadığı bir şey daha var, haydi onu da paylaşayım: DW Türkçe internet sitesi birtakım yayınları beğenilmediği için erişim yasağına uğramıştı. Dünyanın her tarafında yayınları Türkçe bilenler tarafından okunabiliyor, lakin Türkiye’de yaşayanlar sitede yayınlanan haberleri okumaktan yoksun kalıyorlardı. Artık durum değişti mi, bilmiyorum.

Hala yasak olsa bile yargı yasağına maruz bir yayına YSK liderinin özel açıklama yapması o yasağı fonksiyonsuz kılmaya fayda herhalde.

Yoksa yaramaz mı?

Gördüğünüz üzere, gri beyin hücreleri her şifreyi çözmede kâfi olmayabiliyor.

Tek tesellim, çözmeye çalıştığımın çoklu şifre olması; bu kadarı herkes için fazla deyip teselli buluyorum..

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden motamot alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir