EPDK elektrikte 2023 için hizmet bedellerini belirledi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) mevzuya ait kararı, Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlandı. Buna nazaran, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan teminat, kesme-bağlama, sayaç denetim, ödeme ve ikinci bildirim bırakma bedelleri belirlendi.

Kurul tarafından 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak garanti ünite bedellerinin, sanayi, kamu ve özel dal abone kümesi için kilovat başına 239 lira, mesken aboneleri için 84 lira 10 kuruş, şehit aileleri ve muharip gaziler için 42 lira, ziraî faaliyetler, aydınlatma ve öbür aboneler için 113 lira 40 kuruş olmasına karar verildi.

ELEKTRİK KESME VE BAĞLAMA BEDELLERİ

Elektrik kesme-bağlama bedellerinin ise alçak tansiyon için 44 lira 80 kuruş ve orta tansiyon için 335 lira 60 kuruş olması kararlaştırıldı. Direkt bağlı tek fazlı faal yahut üç fazlı faal ve/veya reaktif sayaç için denetim bedeli 62 lira 10 kuruş, akım trafolu ve/veya tansiyon trafolu faal ve/veya reaktif sayaçlar için denetim bedeli 78 lira 70 kuruş olarak tespit edildi.

Görevli tedarik şirketlerinin dağıtım şirketlerinden aldıkları ödeme bildirimi ve ikinci bildirim bırakma hizmetine ait bedeller de onaylandı.

Buna nazaran, alçak tansiyon için ödeme bildirimi bırakma bedeli 133 kuruş, orta tansiyon için 1 lira 33 kuruş oldu. Alçak tansiyon için ikinci bildirim bırakma bedelinin 2 lira 66 kuruş, orta tansiyon için ise 26 lira 68 kuruş olmasına karar verildi.

Ayrıca EPDK, şebeke işletmecisi müracaat ve yıllık işletim bedeli, misyonlu tedarik şirketleri yıllık işletim bedeli, şebeke işletmecisi ve misyonlu tedarik şirketleri süreç bedeli, 25 kilovat ve altı çatı ve cephe uygulamalı güneş gücüne dayalı elektik üretim tesisleri için proje onay ve kabul süreçleri bedeli ile otomatik sayaç okuma sistemi ek data talebi bedelini de belirledi.

Kurum, alçak ve orta tansiyon elektrik sınırları için irtibat bedeli, güneş gücüne dayalı lisanssız elektrik üretim tesisleri için proje onay ve kabul bedeli ve teknik kalite ölçüm hizmet bedelini de onayladı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir