Elon Musk’tan kayıp rekoru

Tesla ve Twitter CEO’su Elon Musk, serveti ile bir unsur daha imza atmayı başardı. Musk, servetinden 200 milyar dolar silinen birinci kişi oldu.

Ocak 2021’de, Jeff Bezos’tan aylar sonra ferdî serveti 200 milyar doları aşan ikinci kişi olan ve sonrasında ‘dünyanın en varlıklı insanı’ pozisyonuna ulaşan Musk’ın servetinde yaşanan büyük gerileme de tarihte de bir birinci oldu.

FRANSIZ MİLYARDER ZİRVEDE

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne nazaran, 51 yaşındaki Musk’ın serveti, Tesla paylarının bedel kaybetmesinden sonra salı günü yaşanan yüzde 11’lik düşüş de dahil edildiğinde 137 milyar dolara geriledi.

Serveti 4 Kasım 2021’de 340 milyar dolarla doruğa ulaşan ünlü milyarder, bu ay lüks eserler devi LVMH’nin işvereni Fransız Bernard Arnault tarafından geçilmişti.

2022’de Tesla paylarında yaşanan yüzde 67’lik düşüş ve Twitter’dan yaptığı alımları karşılamak için Musk’ın gerçekleştirdiği satışlar servetteki gerilemede tesirli oldu.

TESLA’DAN YENİ HAMLE

Bu ortada Tesla da yaşadığı ağır kayıpları telafi etmeye uğraşlarına devam etti. 2022’de borsada en berbat performans gösteren şirketlerden biri olan Tesla, Çin’deki satışları artırmayı amaçlayan teşviklerle 2023’e başlama kararı aldı.

Tesla’nın web sitesinde yer alan duyuruya nazaran şirket, Model 3 sedan ve Model Y spor ticari araç alıcılarına araçlarını 28 Şubat’a kadar teslim almaları halinde 10 bin yuan (1450 dolar) indirim sunmaya başladı. Şirket ayrıyeten aralık ayı başlarında sunmaya başladığı 6 bin yuanlık sübvansiyonu genişletirken sigorta indirimleri de sunuyor.

ARALIKTA YÜZDE 37 DÜŞTÜ

Çin’de taleple ilgili yaşanan telaşlar, aralıkta Tesla paylarının yüzde 37 düşmesine katkıda bulunmuştu. Araba üreticisinin ocak başlarında rekor teslimat açıklaması beklenirken, şirketin yıl için yüzde 50 büyüme maksadını gerçekleştirme mümkünlüğü da ortadan kalktı.

Tesla ayrıyeten ABD’de de yılı kapatmak için de indirimler sunmuştu. Şirket evvel Model 3 ve Y’de 7 bin 500 dolar indirim yaptı, akabinde bu teklifi daha Model S ve X için genişletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir