Bingöl Devlet’te ilk kapalı kolon tümörü ameliyatı


Bingöl Güncel TV / BİNGÖL (İGFA) – Bingöl Devlet Hastanesi, kıymetli bir sıhhat başarısına imza atarak birinci kere laparoskopik (kapalı) kolon tümörü ameliyatını gerçekleştirdi.

Opr. Dr. Mehmet Uçar’ın şefliğinde ve Opr. Dr. Mehmet Aykut Dadaşoğlu’nun operatörlüğünde gerçekleştirilen ameliyat, başarılı bir halde tamamlanarak, hasta sıhhatine kavuşup taburcu edildi.

Bu ameliyat, bilhassa Familyal Adenomatozis Polipozis (FAP) sendromlu hastalar için büyük bir ehemmiyet taşıyor. FAP sendromu, kolon ve rektum kanserine yatkınlık oluşturan genetik bir hastalık olarak bilinmektedir ve bölgedeki hasta sayısı epeyce fazladır. Daha evvel dış merkezlerde tedavi gören bu hastalar, artık Bingöl Devlet Hastanesi’nde de itimatla ameliyat edilebilecekler.

Opr. Dr. Mehmet Aykut Dadaşoğlu, ameliyatla ilgili yaptığı açıklamada, hastanenin teknik ve fiziki altyapısının sağlamlaştırıldığını ve bu sayede bu cins ameliyatların hastane bünyesinde yapılabilir hale geldiğini belirtti. Dadaşoğlu, kolon ve rektum kanserlerinde laparoskopik ameliyatların itimatla uygulanabildiğini, bu formülün hasta konforunu artırdığını, hastaların olağan yaşantılarına erken dönmelerini sağladığını, daha az ağrı ve erken taburculuk üzere avantajlar sunduğunu söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir